Tutaj zajmiemy się właściwym dopasowaniem kuli do wielkości Twojej dłoni oraz rozstawu palców.
Zastanawiasz się zapewne, dlaczego tak ważne jest dobranie kuli do Twojej ręki. Zły rozmiar utrudnia rzut i zmniejsza twoją celność. Jeśli musisz ściskać kulę, aby ją utrzymać, oznacza to, że jest źle dobrana. Robisz to, aby nie wypadła Ci z ręki. A oznacza to, że otwory kuli są po prostu dla Ciebie zbyt duże. Właściwie dopasowana kula przy lekkim zamachu sama wyślizguje się na tor i toczy po podłodze. Łatwiej nią trafić do celu. Sama trzyma się Twojej ręki. Pasuje do niej jak rękawiczka. Mając taką kulę nie musisz nią mocno wymachiwać, żeby ją wyrzucić.
Kolejna równie istotną kwestią są palce, których używasz do trzymania kuli. Wbrew pozorom ma to znaczenie. Jeżeli dotąd posługiwałeś się kciukiem, palcem środkowym i palcem wskazującym albo kciukiem, palcem wskazującym i serdecznym czyli 2 i 4, licząc od kciuka, to robiłeś to nieprawidłowo. Do gry w kręgle używamy kciuka, palca środkowego i serdecznego czyli 3 oraz 4, licząc od kciuka.
Wiesz, których palców używać do gry. Teraz pozostaje Ci tylko dowiedzieć się, jak dobrać kulę z właściwym rozstawem palców. Musisz włożyć do kuli kciuk i położyć nie niej swobodnie resztę palców. W odpowiedniej dla Ciebie kuli zgięcia drugich stawów 3 i 4 palca (przypominamy, że liczymy od kciuka) powinny znajdować się na wysokości otworów po ich środku lub bliżej brzegu.
Różne sposoby trzymania kuli
Powinieneś również wiedzieć, że istnieją dwie możliwości umiejscowienia dłoni w otworach w kuli. Pierwszy z nich polega na tym, że najpierw wkładamy w otwory palec środkowy i serdeczny czyli 3 i 4, licząc od strony kciuka. Staramy się, aby nasze palce znalazły się w kuli aż do zgięcia drugich stawów palców. Na koniec wkładamy do kuli kciuk. Taki sposób umieszczania palców w kuli obowiązuje przy wierceniu typowym. Tego rodzaju nawiert oraz chwyt wymaga większej precyzji rzutu. Każda nasza pomyłka i uchybienie w wyznaczaniu kursu kuli zostanie odnotowana i przełoży się na naszą celność.
Przy wierceniu Finger-Tip czyli przy nawiercie sportowym, rotacyjnym najpierw wkładamy do kuli palce środkowy i serdeczny do pierwszego zgięcia stawów, patrząc od czubków palców. Dopiero na koniec umieszczamy w kuli cały kciuk. Sama nazwa wiercenie wiele wskazuje. Finger-tip czyli opuszki palców. Taki sposób trzymania kuli i wyrzutu ułatwia podkręcenie kuli opuszkami palców. Kciuk już nam nie przeszkadza, bo jako pierwszy wyszedł, wysunął się z kuli.
Kule z wierceniami konwencjonalnymi spotkamy najczęściej na kręgielni. Przy wierceniu finger-tip kule najczęściej są indywidualnie nawiercane dla zawodników. Takie rozwiązania nie są dostępne jedynie dla zawodowców. Jeśli decydujesz się na zakup kuli, możesz umówić się na nawiercenie w sklepie, gdzie rozstaw i głębokość nawiercenia zostanie odpowiednio dopasowana do Twojej dłoni. Gwarantuje to większą celność i lepszą grę.
Musisz pamiętać, że dłonie są jak odciski palców. Każdy z nas ma innym rozstaw palców oraz rozmiar ręki. Każdy z nas ma inne dłonie. Dlatego nie łudź się, że pożyczając od kogoś kulę, przypadkiem trafisz na taką, która będzie pasować również Tobie. Źle dobrana kula nie tylko pogorszy Twoje wyniki na kręgielni, lecz równię będzie utrwalać złe nawyki w trakcie bowlingu. Jeżeli więc dość często chodzisz grać lub też chcesz się nauczyć i wiesz, że stanie się ono Twoim nowym hobby, powinieneś zainwestować w kulę właściwie dobraną do rozmiaru Twojej dłoni z odpowiednio nawierconymi otworami. Taka inwestycja to długofalowe korzyści, korzyści w postaci zbitych pinów i wygranych rozgrywek.