Jaka kula

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tutak przedstawimy Ci kolejne tajniki istotne przy doborze kuli odpowiedniej dla Ciebie i kto wie, może pomoże Ci w zdobyciu perfect game.  W tym poście zajmiemy się znaczeniem powłoki, z jakiej wykonana jest kula. Zastanawiasz się, jaki może mieć to wpływ na Twoje wyniki? Zaraz się tego dowiesz.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze kuli bowlingowej jest materiał, z którego została wykonana jej powłoka. Powłoka kuli to jej najbardziej zewnętrzna część. I to właśnie ta część, a w zasadzie materiał, z jakiego jest wykonana wpływa na to, jak kula reaguje na warunki toru. Obecnie na rynku dostępne są cztery typy powłok: plastik zwany określany również jako poliester, uretan, powłoka reaktywna oraz particle. Jak możesz ocenić, która z nich będziesz najlepsza właśnie dla Ciebie? Zdaj się na nas.

wybó kuli

Plastik lub też inaczej poliester

Jeśli starając się zbić kręgle, zazwyczaj rzucasz kulą prosto, to znalazłeś właśnie powłokę odpowiednią dla Twojej kuli. Niski współczynnik tarcia tego typu kul sprawia, że ich ślizg jest większy. Wpływa to także na ich tor ruchu, który jest bardziej prosty. To, co wyróżnia kule plastikowe oprócz ich małej skrętności, to ich trwałość. Dlatego też tak często spotyka się je na kręgielniach. Zazwyczaj są one używane przez graczy początkujących, chociaż wielu zawodowców także z nich korzysta, używając ich do dobijania spare’ów oraz do gry na suchych torach.

Uretan

Dzięki uretanowej powłoce kula ma większy potencjał do skręcania (tzw. hook potential). Dlaczego tak się dzieje? Uretan ma wyższy współczynnik tarcia niż plastik, co sprawia, że kula ma większą przyczepność oraz zwiększa się jej możliwość skrętu. Polecany jest ona dla początkujących graczy, którzy używają lub chcą używać kuli skręcającej. Z takich kul korzystają jednak również profesjonaliści, gdy warunki na torze są bardziej suche. Plusem kul uretanowych jest możliwość zmniejszenia lub zwiększenia potencjału skrętu przez jej zmatowienie lub wypolerowanie.

Reaktywna

Większość jednak graczy od kuli uretanowej woli reaktywną, która charakteryzuje się większą mocą rozbicia. Skład tej kuli został ulepszony o… żywicę. To właśnie ten dodatkowy element sprawił, że ślizga się ona lepiej na oleju oraz ma jeszcze większą przyczepność. Większy jest też jej potencjał skręcający. Dlatego właśnie ten rodzaj kuli robi taką furorę wśród zawodowych graczy.

żywica

Particle

Jeśli do kuli reaktywnej dodasz jeszcze trochę szkła i ceramiki, to powstanie kula particle. Taka kula to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy wiedzą, jak najlepiej wykorzystać jej potencjał w zależności od warunków toru. Co sprawia, że jest ona tak rozchwytywana? Dodatkowe składniki w powłoce dodały kuli przyczepności na oleju, sprawiając, że skręt stał się płynniejszy i bardziej kontrolowany przy jednoczesnym zachowaniu mocnego rozbicia charakterystycznego dla kul reaktywnych. Potencjał skrętu particle jest najwyższy ze wszystkich opisanych powyżej rodzajów powłok.

Każdy dobry gracz powinien mieć swój zestaw kul bowlingowych.

Jest jednak jedna niezmienna zasada, żeby być dobrym graczem i mieć satysfakcjonujące wyniki, trzeba najpierw nauczyć się wykorzystywać możliwości jednej kuli, a dopiero potem myśleć o kolejnych. Bo jeśli nie umie się grać dobrze jedną, to posiadanie nawet 10 innych kul tego nie zmieni.

Większość jednak graczy zawodowych posiada w swoim arsenale przynajmniej kilka kul. Zazwyczaj jest to jedna lub dwie kule reaktywna (reactive resin) do strike’ów i podkręcania rzutów, oraz jedna plastikowa, wykorzystywana do zbijania spare’ów (zamykania ramek). Może być to także wskazówka dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że wybór kuli jest o wiele bardziej skomplikowany, gdy posiadamy ich więcej w swoim zbiorze. Wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem, który różni poszczególne rodzaje kul, jest ich cena. Jak mogłeś się domyślić najtańsze są kule plastikowe, a najdroższe te z powłoką typu particle. Warto więc, żebyś przy wyborze zastanowił się najpierw nad budżetem, jaki chcesz na to przeznaczyć. Z czasem z pewnością warto zainwestować więcej, ale na początku nawet plastikowa kula powinna wystarczyć do nauki gry. Przede wszystkim liczy się zapał i dobra zabawa.